Bolu Karaca Kader

Hikayemiz Bolu Mengen’de geçiyor.

Nevzat ve Nuran Bayramoğlu çiftinin son iki yıllarını derinden etkileyen bir gelişme oluyor…

Bolu Karaca Kader


Kader, bir karaca yavrusu. Nevzat Bayramoğlu onu yeni doğmuşken bulmuş. Annesini beklemişler, gelmeyince ailece sahiplenmişler.

Adını Kader koymuşlar

Karı koca Kader’e iki yıl boyunca gözleri gibi bakmışlar.

Bolu Karaca Kader

Nuran Hanım “Göbeği bile bizim burada düştü” diyor. Nevzat Bey romatoid artrit hastası, zaman zaman yerinden bile kalkamıyor. Buna rağmen Kader’i yaşatmak için var gücüyle çabalamış. Nuran Hanım “Evladını nasıl doyurursun ya bizim durumumuz da aynen öyleydi” diye anlatıyor.

Kader ve Nevzat Bayramoğlu arasındaki duygusal bağı şu fotoğraflarda net görüyoruz.

Bolu Karaca Kader

Kader bahçedeki özel yerinde uyuyor, çiftin diğer hayvanlarıyla oyunlar oynuyor. Ama bağlı ya da kapalı değil, serbest; doğada dilediği gibi gezebiliyor

Kader, çiftlikten ayrılıp ormanda saatlerce gezdikten sonra bir çocuk gibi akşam saatlerinde geri geliyor!

Bolu Karaca Kader

Günler sakin ve güzel geçerken, birisi kalkıp çiftimizi Kader’i kapalı alanda beslediği için ihbar ediyor!

Kader’in ünü kısa sürede yayılıyor. Çiftliğe ziyaretçiler gelmeye başlıyor. Maalesef bunlardan birisi Bayramoğlu çiftini Kader’i kapalı alanda baktıkları iddiasıyla ihbar ediyor.

Bolu Karaca Kader

Bolu Milli Parklar’dan gelip yavru karacayı çiftin elinden alıyorlar

Bayramoğlu çifti hemen Kader’i ziyaret ediyor. Nuran Hanım, “Gidip gördüğümüzde zor şartlardaydı” diyor: “Eşimi görünce tanıdı. Geldi onu yaladı, öptü. İkisi resmen karşılıklı ağladılar. İnanın, hayvan bile duygusallaştı. Hatta bakıcı bize ‘İyi ki geldiniz. Hayvan çok stresliydi, siz gelince biraz bir şey yedi’ dedi. Eşimin eliyle yedirdiği yem dışında hiçbir şey yememiş”.

Bayramoğlu çifti Milli Parklara dilekçe vermiş, yanıtını bekliyor

Yazdıkları dilekçeyle Kader’in kendilerine iade edilmesini istemişler. Bu arada üzüntüden Nevzat Bey’in sağlığı bozulmuş; rahatsızlığından kaynaklanan ataklar sıklaşmış ve yürümesi zorlaşmış.

Bolu Karaca Kader

Peki Milli Parklar ne diyor?

Park yöneticisinin yanıtı şöyle: “Kader’i Düzce Efteni gölü kenarındaki yaban hayvanı rehabilitasyon merkezimize yerleştirdik. Burada iki adet dişi karacamız var. Kader de erkek. Yani bir aile oluşturduk. Bence bu hayvan için en iyisi en kısa zamanda tekrar yabanıl özelliklerini kazanması ve kendine bir aile kurması”.

Bir taraftan da Kader’in ailesine teslim edilmesi için change org’da bir imza kampanyası başlatılmış

https://www.change.org/p/kader-i-ailesine-geri-verin-veyseleroglu

Açıklamada şöyle deniyor:

Kader’in doğaya salınması, fazlaca alıştığı insanlardan kopamamasına, hatta yiyecek bulması için sürekli insanların yaşadığı yerlere yaklaşmasına neden olacaktır. Bu durumda, Kader’in avcılar ve yırtıcılara açık bir av olması kaçınılmazdır.

Bolu Karaca Kader

Gönlümüzden geçen Kader’in Bayramoğlu ailesine teslim edilmesi olsa da umarız ki Kader için en doğrusu neyse o şekilde hareket edilir.

SİZLERDEN RİCAMIZ BU HABERİ PAYLAŞINIZ. NE KADAR ÇOK KİŞİ PAYLAŞIRSA KADER‘İN DE KURTULMA ŞANSI O KADAR ÇOK ARTACAKTIR.