Bağlı Bir Köpek Yüzünden Kendi Köpeğimi Dolaştıramıyorum

Soru BankasıKategori: KöpekBağlı Bir Köpek Yüzünden Kendi Köpeğimi Dolaştıramıyorum
Ferfecir soruldu 4 sene önce

Sitemizde yaşayan kendisinin doktor olduğunu öğrendiğim bir şahıs kızının isteği üzerine rottweiler cinsi köpek almış fakat evde bakmayıp sitenin çıkış kapısındaki bir tekneye bağlamış ve köpeğe orada bakmaktadır.bakmaktadır dediğim de sadece mama ve suyunu vermekten ibaret diye düşünüyorum hiçbir zaman yanınında kimseyi görmediğim hayvancağızın.sıkıntı sadece bundan da ibaret değil köpek her gelene geçene havlayıp saldırmaktadır

Site görevlilerine söylediğimizde her gün birçok şikayet aldıklarını,sahibini uyardıklarını fakat hiç oralı olmadığını söylemektedir.ben de bir hayvan sahibi olarak köpeğimi dolaştıramadığım için sıkıntı çekmekteyim üstelik 8 aylık gebeyim ve o hayvancağız bize de saldırdığı için kendi köpeğimi rahatça dolaştıramamaktayım.

Sitenin dolaşma alanına başka çıkışı olmadığı için de sitenin içinden geçirmekteydim fakat bu defa site sakinleri ayaklandı site içinden köpeğinizi geçirmeyin diye.her gün yeni bir gerginlik kavga ve stres yaşadığım için bebeğimin de çok etkilendiğini düşünüyorum.yani bu hikayede hem o zavallı köpek hem ben ve bebeğim hem de köpeğim zarar görmekteyiz ve tabi diğer site sakinleri ve çalışanları..


böyle bir durumda hukuki olarak o köpeğe hiçbir zarar gelmeden ne yapılabilinir,bana yardımcı olur musunuz?

2 Answers
Nazım Hikmet Öztürk Yönetici 4 sene önce cevaplandı

Merhaba.  Şahsın yaptığı suçtur.
5199 nolu kanun, madde 14 / a)
-Hayvanlara işkence yapmak (3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası)
-Kasıtlı olarak kötü davranmak, psikolojik acı çektirmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak (Cezası 3.000 Türk lirası)

http://www.bimer.gov.tr üzerinden aşağıdaki dilekçeyi kendinize göre düzenleyip gönderiniz lütfen.

T.C ORMAN ve SU İŞLERİ BAKANLIĞI
Mersin Şube Müdürlüğüne
 
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda yer alan “h) Denetim elemanlarınca, hayvanlarına eziyet veren hayvan sahiplerine gerekli yasal işlemleri yapmak suretiyle hayvanlarına el koymakla, uygun bir geçici bakımevine gönderilmesini sağlayarak koruma altına almakla ya da sahiplenilmesini sağlamakla yükümlüdür.” maddesi uyarınca acilen müdürlüğünüz denetim elemanlarınca EK’te detay verilen kişiye
 
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda yer alan madde 14 / a)
-Hayvanlara işkence yapmak (3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası)
-Kasıtlı olarak kötü davranmak, psikolojik acı çektirmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak (Cezası 3.000 Türk lirası)
Maddelerinin uygulanması ve gerekli müdahalenin yapılmasını talep ediyorum.
          Bu bağlamda kurumunuz denetim elemanlarınca:


  1. Hayvan yaşamının tehlikede olması nedeniyle bir gecikme olmadan ilgili belediye zabıta ve görevlilerinin ve gerek duyulursa emniyet görevlilerinin de katılımı ile şikayete konu olan adrese hemen gidilmesini,
  2. Hayvana el konarak koruma altına alınmasını ve bu şahsın bir daha hayvan sahiplenmemesi için uyarıda bulunulmasını ve sahsa bu konuda denetim ve kontrollerin yapılacağının bildirilmesini,
  3. Hayvan hakki ihlali yapan hayvan sahibine idari para cezası kesilmesini,
  4. Koruma altına alınacak hayvanlarla ilgili olarak gönüllü ve STK’larla iletişim kurulmasını ve bilgilendirme yapılmasını talep ediyorum.

          Yapılan isleme ilişkin, hayati tehlike olması göz önünde bulundurularak yasal süresi beklenmeden, tarafıma 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.
 
EK:
Buraya şikâyet edeceğiniz kişinin tam açık adresini, ad-soyad bilgilerini ve diğer iletişim bilgilerini ve detaylı bilgi yazınız olay hakkında.. Dosya ekle kısmından köpeğe ait birkaç resim ekleyiniz.

Ferfecir 4 sene önce cevaplandı

Çok teşekkür ederim   

Cevap Verin

9 + 7 =