Yenişehir Belediyesinden skandal bir karar Köpek besleyen bir vatandaşımıza ceza yazdı

Mersin’in merkez ilçesi Yenişehir Belediyesi skandal bir karar aldı. Müstakil evinin bahçesinde köpek besleyen bir vatandaşımıza ceza yazdı. Evet yanlış okumadınız! Bir vatandaşımız bahçesinde bir CAN besliyor diye ceza aldı! Hemde ulusal ve uluslararası geçerli olan kimlikli bir köpek.

MADDE 124
634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsayan ortak kullanım alanlarında kümes hayvanı ve köpek besleyerek çevreyi rahatsız edenlerden..


diye bir madde yazmışsınız Zabıta tembihnamenize. Ne zamandır köpek beslemek suç oldu? Siz kanunları bilmiyor musunuz? 5199 nolu kanunu hiçmi açıp okumadınız? Zaten şuana kadar sokak hayvanları için hiçbir şey yapmadınız bari kanunları hiçe sayarak böyle komik bir karar almayın.

5199 nolu kanuna göre tüm hayvanlardan Orman ve Su İşleri Bakanlığı sorumlu ve yetkilidir. Sokak hayvanlarından ise sadece Büyükşehir Belediyeleri sorumlu ve yetkilidir.

Ve üstüne birde o kağıt parçasına “Köpeğin kaldırılmasına ve fiilin tekrar edilmemesi için uyarılmasına” diye not düşmüşsünüz. Ne yapacaksınız? Köpeği mi öldüreceksiniz??? O köpek ne yapmış olabilir acaba “rahatsız edecek” ? En fazla havlamıştır değil mi? Siz insanlar konuşurken ağzınızdan ses çıkmıyor mu? Kuşlar ötmüyor mu? Arabalar ses çıkarmıyor mu?

O zaman siz bu karara göre Yenişehir ilçesinde ikamet eden onbinlerce vatandaşa ceza yazmanız gerek köpek besliyor diye??

Polis, Jandarma ve diğer tüm güvenlik kuvvetlerinin bile hayvanlar hakkında ceza yazma yetkisi yokken, siz bir ilçe belediyesi olarak hangi yetki ve kanuna göre böyle bir ceza yazabiliyorsunuz bunu merakla açıklamanızı bekliyoruz.