Yaklaşık bir senedir şehrimizde ve Türkiye’nin birçok şehrinde icat edilen Pugedon cihazlarını görmüş ya da duymuş olmalısınız. Bu cihazlar sokak hayvanları için düşünülmüş olup otomatik mama ve su temin ediyor. Geçen seneden beri belediyeler bu Pugedon’lar üzerinden çok büyük reklamlar yaptı. Her belediye kendi bölgesine bu Pugedon’lardan yerleştirdi. Basın mensupları çağrıldı, boy boy resimler çekildi..

Biz gönüllü hayvanseverler ilk zamanlar bu Pugedon’ları çok sevmiştik. Sokakta yaşamaya mahkum edilen kedilerin ve köpeklerin büyük oranda artık açlık ve susuzluk çekmeyeceğini biliyorduk. İlk zamanlar tahmin ettiğimiz gibi oldu zaten. Şehirdeki tüm sokak hayvanları bu Pugedon’lar sayesinde karınlarını doyurdular.

pugedon


Ama aradan birkaç ay geçtikten sonra Pugedon’ların bir çoğu bozulmaya, çalışmamaya başladı. Bakımları yapılmadı, artık mama ve su vermiyordu. Uyarılarımız sayesinde birkaç kez bakımları yapıldı ve tekrar eski çalışma rutinlerine döndüler. Ama Nisan 2015 itibari ile tekrar şehirdeki Pugedon cihazları çalışmamaya başladı. Hepsi pislik içinde çürümeye terk edildi. Biz hayvan sever dostlarımız ile birlikte yine yılmadık ve elimizden geldiğince Pugedon’ları tek tek gezdik, su ve mama takviyesinde bulunduk..

Daha önce birkaç kez sosyal medya üzerinden bu Pugedon’ların bozuk olduğunu veya pislik içinde olduğunu insanlara duyurduk. (Facebok’ta daha önce yayınladığımız Pudegon rezilliklerine ait görseller mevcuttur.) Ama bugün anlıyoruz ki bizler boşuna uğraşıyoruz. Çünkü biz ne kadar uğraşırsak belediyeler ve Pugedon üreticileri o kadar ilgisiz olmaya başlıyorlar. Bu yüzden bu haberi yazma kararı aldık.

burhanettin-kocamaz

Mersin Büyükşehir Belediyesine ve başkanı sayın Burhanettin Kocamaz‘a ,
Mezitli Belediyesine ve başkanı sayın Neşet Tarhan‘a,
Akdeniz Belediyesine ve başkanı sayın Fazıl Türk‘e

Soruyoruz:

  1. Bu Pugedon’ları hangi anlaşmalar sonucu aldınız?
  2. Bir Pugedon için kaç TL vatandaşın parasını harcadınız?
  3. Bu Pugedon’ların bakımı kimin sorumluluğunda?
  4. Günlerce haftalarca çalışmayan, pislik içinde olan bu Pugedon’ları biz gönüllüler görüyoruz da siz görmüyormusunuz?

Bu soruların cevaplarını dürüst bir şekilde vatandaşlar ile paylaşmanızı bekliyoruz. Sizi o makama biz vatandaşlar layık gördük. Sizi şehrimizi yönetmeniz için seçtik. Geçen sene size bu Pugedon’lar konusunda sonsuz destek verdik.. Bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu bile bile bizleri kandırmaya çalışmayın. Ya bu Pugedon’ları kaldırın tamamen ve biz gönüllülere destek olun ya da biz vatandaşların parası ile aldığınız bu cihazları takip edin..

8 Nisan 2015 Tarihi itibari ile Pugedon’lara ait görüntüler..

mezitli-pugedon

yosun-tutmus-pugedon

Akdeniz belediyesine ait Çamlıbel mahallesindeki bir Pugedon (Facebook’tan duyarlı bir vatandaşımız gönderdi. 13 Nisan 2015 tarihinde çekildi)

akdeniz-belediyesi-camlibel-pugedon


26 Aralık 2014 tarihinde çekilen ve 5 ocak tarihinde paylaşılan bir ileti. Belki bu pugedon’ların yeni bu hale geldiğini düşünenler olabilir diye kanıt olarak sunuyoruz..

mersin-pugedon


Ve diğer tüm görseller…