Selvili-restaurant-mezitli-kuyuluk-mersin

Mezitli Fındıkpınarı cad. Kuyuluk mevkiinde bulunan Selvili Restaurant adlı işletme birkaç ay önce de restaurantlarının çevresindeki köpekleri “rahatsız ediyor” diye belediye ekiplerine toplatmıştı. Belediye ekipleri de kanunen kendilerine gelen ihbarı kabul etmek ve o köpekleri oradan almakla yükümlüler maalesef.

Ve tarih 6 haziran 2016 ve yine aynı restaurant köpekleri toplatmaya başlamış. İşyeri çalışanlarının sürekli “zehirleriz” tehtidleri sonucu maalesef tekrar barınak ekipleri köpekleri oradan toplamış.


Şimdi bu restaurant sahiplerine ve çalışanlarına Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını öğretme vakti geldi…

5199 nolu kanun 3. MADDESİ hayvanların YAŞAM ORTAMINI “Bir hayvanın veya hayvan topluluğunun doğal olarak yaşadığı yeri ifade eder.” olarak tarif eder. BU 3. MADDEYE GÖRE, “sokaklar, parklar, hayvansal doğal güdü ve yetenekleri ile girebildikleri özel veya kamuya ait ayırımı olmadan ağaçlı, yeşil bahçeler ve tüm açık alanlar dahil olmak üzere her HER YER” kedi ve köpeklerin “doğal olarak yaşadıkları” yerler yani “yaşama ortamları” dır. Yani kanun yaşama ortamını tarif ederken, özel alan veya kamu alanı diye bir ayırım yapmamış, hayvanın yaşayacağı her yeri ORTAK YAŞAM ALANI olarak tanımlamıştır.

Siz kim oluyorsunuz da ormandaki, hatta sizin bahçenizdeki (bina içine girerse şikayet etmekte haklısınız) bir CANLIyı zehirlemekle tehtid ediyorsunuz?

Siz doğa ananın canlılara sunduğu bir alanı para kazanmak uğruna kullanıyorsunuz da hayvanların kullanmasına mı karşı geliyorsunuz?

Siz o işletmede bu şehrin insanlarını ağırlıyorsunuz, bu şehrin insanları sayesinde paranızı kazanıyorsunuz. Böyle “canavarca” hisler ile canlıları öldürmekle tehtid ederek nasıl bir işletme sahibi olabiliyorsunuz?

Sizi şu mübarek günlerde önce Allah’a sonra bu şehrin duyarlı vatandaşlarına havale ediyoruz..

Not: Bu olay canlı şahitler dinlenerek, resim ve videolar izlenerek hazırlanmıştır. Asla yalan, yanlış bir bilgi aktarılmamıştır.

SELVİLİ RESTAURANT iletişim bilgisi:
Fındık Pınarı Cad. Çamlıca Mah. Mezitli, Mersin
Tel: 0324 358 34 89