Mersin Üniversitesi KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda Hamile Kedi Vahşeti!!

Yurt personeli hamile kediyi otoban kenarına attı..


Olay yurtta kalan kız öğrencilerin 18 şubat cumartesi akşam saatlerinde bize ulaşması ile ortaya çıktı. Yurt bahçesinde yemek ve su verdikleri kedilerin belirli aralıklarla kaybolduğunu farkeden öğrenciler, birkaç gün önce de hamile ve yakında doğum yapacak bir kedinin de kaybolduğunu farketmiş. Belki geri gelir diye birkaç gün beklemişler ama kediyi göremeyince yurt personeline sormuşlar. “gece sorumlusu” olduğunu öğrendikleri bir personelden “kediyi uzak bir yere götürdüm” diye bilgi alınca herşey ortaya çıkmış. “emri yönetimden almadım” dese de kendi iradesi ile bu işi yapamayacağı her şekilde belli olan bu personelin yakın bir akrabası da “yönetimden habersiz hiçbir şey yapamaz personel” demiş.

Telefon ile bizden aldıkları yasal bilgi ve önerilerden sonra hemen yönetime giden kız öğrenciler durumu yönetime anlatmışlar. Yönetimden “bilgimiz yok” yanıtı alan öğrenciler “o zaman izin verin personel ile gidip kediyi attığı yere bakalım” demişler. Yönetimden izin alan öğrenciler akşam geç saatlerde kendi imkanları ile araç ayarlayıp kediyi aramaya gittiler. (eş zamanlı olarak öğrenciler ile konuşmaya ve bilgi almaya devam ettik) Bu arada hamile kediyi otoban kenarına atan personel ise öğrenciler ile kediyi aramaya gitmemiş..

Ama maalesef personelin tarif ettiği (otoban çıkışı YediKardeşler kebab civarı) yerde kediyi bulamadılar. Tekrar yurda dönen öğrenciler kediyi bulamadıklarını personele iletmişler. Bu sefer de personel ilk tarif ettiği bölgeye yakın başka bir bölge tarif etmiş.. Gece yarısı olduğu için sabah tekrar gidilip kediyi aramak üzere plan yapıldı.

Mersin Üniversitesine bağlı bir yurtta böyle vahşice bir olayın yaşanması bizleri derinden üzmüştür. Şuan için tek dileğimiz o hamile kedinin bir an önce bulunması..

BU OLAYIN UNUTULMAMASI VE SORUMLULARIN CEZA ALMASI İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YÖNERGELERİ TAKİP EDEREK ŞİKAYET EDELİM.

NE KADAR ÇOK KİŞİ ŞİKAYET EDERSE İLGİLİ KURUMLARIN HAREKETE GEÇMESİ VE HIZLI İŞLEM YAPMASI KOLAYLAŞACAKTIR.

Şikayetin iletileceği kurum: Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi)
Adres: www.bimer.gov.tr
(Önce ana sayfadaki form aracılığı ile kayıt oluyorsunuz. Sonra şikayet ekranına aşağıdaki şikayet metnini kopyalayıp yapıştırınız)
(Şikayet esnasında Dosya yükle kısmına bu sayfadaki fotoğrafı indirerek yükleyiniz)
(Şikayet sonrası sistemin size vereceği başvuru noyu saklayınız. Daha sonra başvuru numaranız ile şikayetinizi sorgulayabilirsiniz)
(Şikayet sonrası kişisel bilgileriniz başbakanlık tarafından gizli tutulur. Sadece mail adresinize şikayetin sonucu gönderilir)

-Şikayet metni:
==============================

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin Şube Müdürlüğüne;

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki Mersin Hayvan Severler adlı sayfanın ortak şikayet gönderimine katılmaktayım.

Olay yurtta kalan kız öğrencilerin 18 şubat cumartesi akşam saatlerinde Mersin Hayvan Severler derneği kurucu başkanına ulaşması ile ortaya çıktı.

Mersin Üniversitesi KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kız öğrencilerin yurt çevresinde (5199 nolu kanun Ortak Yaşam Alanı maddesi) su ve yiyecek verdiği sahipsiz kedilerin belirli aralıklarla kaybolduklarını farketmişler. Birkaç gün önce de hamile ve yakında doğum yapacak bir kedinin de kaybolduğunu farketmişler.

Belki geri gelir diye birkaç gün beklemişler ama kediyi göremeyince yurt personeline sormuşlar. “gece sorumlusu” olduğunu öğrendikleri bir personelden “kediyi uzak bir yere götürdüm” diye bilgi alınca herşey ortaya çıkmış. “emri yönetimden almadım” dese de kendi iradesi ile bu işi yapamayacağı her şekilde belli olan bu personelin yakın bir akrabası da “yönetimden habersiz hiçbir şey yapamaz personel” demiş. Daha sonra hemen yönetime giden kız öğrenciler durumu yönetime anlatmışlar. Yönetimden “bilgimiz yok” yanıtı alan öğrenciler “o zaman izin verin personel ile gidip kediyi attığı yere bakalım” demişler.

Yönetimden izin alan öğrenciler akşam geç saatlerde kendi imkanları ile araç ayarlayıp kediyi aramaya gittiler. Bu arada hamile kediyi otoban kenarına atan personel ise öğrenciler ile kediyi aramaya gitmemiş.. Ama maalesef personelin tarif ettiği (otoban çıkışı YediKardeşler kebab civarı) yerde kediyi bulamadılar. Tekrar yurda dönen öğrenciler kediyi bulamadıklarını personele iletmişler. Bu sefer de personel ilk tarif ettiği bölgeye yakın başka bir bölge tarif etmiş.. Gece yarısı olduğu için sabah tekrar gidilip kediyi aramak üzere plan yapıldı.

Mersin Üniversitesine bağlı bir yurtta böyle vahşice bir olayın yaşanması bizleri derinden üzmüştür.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda yer alan madde 14 / a)
-Hayvanlara işkence yapmak (3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası)
-Kasıtlı olarak kötü davranmak, psikolojik acı çektirmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak (Cezası 3.000 Türk lirası)

Maddelerinin uygulanması, personele ve personele bu emri veren yöneticilere gerekli cezaların verilmesini talep ediyorum.

Yapılan işleme ilişkin hayati tehlike olması göz önünde bulundurularak yasal süre beklenmeden işlem yapılması ve tarafıma 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

===============