kedi parkı mersin

Yazın sıcaklık 50 derece kışın 0 derece.. Türkiye’de bir ilk. Deniz kenarına “Kedi Parkı” …

Son günlerde mesaj olarak bizlere sahilde yeni yapılan “kedi parkı” hakkında sıkça sorular sorulmakta. Biz bu konuda yorum yapmak istemiyorduk ama madem çok soruluyor açıklama yapalım.


Mersin Büyükşehir Belediyemiz bir firmaya fotoğraflarda görmüş olduğunuz “kedi parkı” nı yaptırmış. Gayet güzel görünüyor.

Ama şöyle bir soru geliyor aklımıza. Türkiye’de ya da Mersin’de sokak hayvanları refah içinde mi yaşıyor ki onlara birde park yapıyorsunuz?

Bizim şehrimizde daha kediler sokaklarda ölüyor, arabaların altında kalıyor, barınaklarda ölüyor, ambulans adı altında toplanıyor faali meçhul cinayetler gibi ortadan kayboluyor. Birçoğu büyükşehir belediyesinin kanunen yapmak zorunda olduğu halde hastalıkta ölüyor.. Hergün sadece bize gelen “hasta kedi” ihbarı 20-30 civarında. Üniversite barınağını rezil ettiler, kediler sabahlara kadar araçlarda ya da box içinde bekletiliyor, ihbarlara ya geç gidiliyor ya da hiç gidilmiyor, hayvanları sevmeyen/anlamayan ‘şoförleri’ yaralı hayvanları almaya gönderiyorlar (kanıtlanmış olaylar)

Gönüllü hayvan severler belediyenin yapması gerekenleri yapıyor. Birçok arkadaşımız sokaktaki CAN’ları kendi imkanları ile tedavi ettiriyor bir sürü borç harç..

Daha sokaktaki hayvanlara sahip çıkamıyor iken, bunca sorun varken bunca vicdansızlık varken bu park nerden çıktı? Değil mi!?

Mersin’de yaşayanlar iyi bilir. O parkın yapıldığı sahilde yaz aylarında gündüz 50 derece sıcaklık oluyor. Gündüz o sıcakta 1 tane kedi bile göremezsiniz. Akşamları ise sahile başta Suriyeliler olmak üzere onbinlerce insan akın ediyor. Yine kediler rahatça yaşamlarını sürdüremiyor.. Kış aylarında ise orada sıcaklık neredeyse eksi derecelere düşüyor. Yağmur, çamur, sel.. Bunlar bilinen şeyler. Bu parkın yapılmasına karar verenler acaba başka bir şehirde mi yaşıyor?

Haliyle bu şehrin vatandaşları olarak şunu sorma gereği duyuyoruz büyükşehir belediyemize: Ee bu park ne işe yarayacak? Bizim vergilerimizle “güzel” şeyler yaparken hiç araştırıyor musunuz? Yoksa sırf para harcamak için mi yapılıyor? Bu parkı yaparken bilirkişi, uzman kişi, yetkili v.s kime sordunuz?

o Parka ne kadar para harcadınız? O parka harcadığınız paralar ile bir röngten cihazı alamaz mıydınız? (Yıllardan beri KOSKOCA belediyemizin bir röntgen v.b cihazı yok. Özel veterinerleri zengin ettik) Birkaç personel işe alamazmıydınız? (Barınaktaki personelin az olduğunu sağır sultanlar bile duydu)

Birde bunu “Büyükşehir’den Kediler İçin Türkiye’de Bir İlk; Miyav Park” diye duyurmuşsunuz. Evet tebrik ediyoruz sizi. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiniz..

Tekrar ve tekrar soruyoruz; Mersin’de sokaktaki hayvanlar %100 refah içinde mi yaşıyor ki siz bu parkı yaptınız? Bu park yapılınca kediler sağlıklı uzun ömürlü mü yaşayacak? Mersin sadece sahilden ibaret değil. Şehrin her tarafında (kısırlaştırma yapmadığınız içi) onbinlerce kedi var. Hepsi aç hepsi hasta. Bu parka onbinlerce/yüzbinlerce “paramızı” harcayınca tüm sorunlar çözüldü mü?

Umarız “vicdan” sahibi bir yetkili çıkar da araştırır bunu. Bizim sorduğumuz soruları sorar belediye yetkililerine..

(Daha bu yazıyı yazarken 3 tane hasta kedi ihbarı aldık 10 dakika içinde. Bu park mı yaralı kedileri iyileştirecek?)