ÖNEMLİ. LÜTFEN OKUYUP GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİRİNİZ.

Bildiğiniz üzere kampüs bakım evi (kedi barınağı) yakın zamanda kapatılacak.

Şimdi kısaca size özetleyelim durumu. Kampüs bakım evi, Türkiye’nin ilk ve tek yaşlı, sakat kedi bakım evi. Yani burada yaşlanmış, sakat kalmış, sokakta yaşayamaz kediler barınıyor. Yani bir nevi huzurevi gibi.


Belediye barınakları ise “rehabilitasyon” merkezidir. Yani belediye barınaklarına giden hasta hayvanlar belli bir süreçten geçirilir ve iyileştirilip bir şekilde tekrar “doğaya” bırakılmak zorunda. “Aa bu yaşlıymış. Bu sokakta yaşayamaz” diyemiyorlar. Yani barınağa gönderdiğiniz tüm hayvanlar ömür boyu orada yaşamıyor.

Mersin büyükşehir belediyesi barınağı hatta Türkiye’de hiçbir belediye kedi bakımından anlamaz. Bu bir gerçek zaten..

Şimdi Mersin’e geleli birkaç sene olmuş, barınağı kapattırmak için elinden geleni yapan “hayvan severler” için Mersin’in kedileri hakkında kısa bir özgeçmiş yazalım.. 2006-2013 yılları arasında şuanki Gözne barınağının yanında boş bir arsada Mersin’li hayvan severler tarafından gönüllü olarak, kendi imkanları ile birçok hasta ve sakat kediye bakıldı. Hemen barınağın kapısının solunda.. ( Farkettiyseniz isim vermiyoruz. “biz” yaptık demiyoruz.. Konu hayvanlar olunca “biz” “ben” diyenler yüzünden zaten Türkiye’deki hayvanların hali ortada.. ) Daha Mersin’e geleli birkaç sene olmuş bazı “hayvan severler” ise kedilerin geçmişini dahi bilmeden barınağın kapatılması için türlü türlü kavgalar tartışmalar çıkarttılar. Ve olay kişiselleşti.. çirkinleşti.. Ve sonunda başardılar.. Çünkü bu kişilerin amacı hayvanların refahı değil kendi egoları.. Gerçekten “Hayvanları düşünen” birileri aşağıdaki istatistikleri bile bile bu barınağın kapanması için uğraşmazdı..

2013 yılında ise Kampüs bakım evi açıldı ve oradaki tüm kediler yeni yerlerine taşındı. Yani bu geçen sürede kediler 10+ yaş aralığına ulaştı. (En genci 11 en yaşlısı 15) Hepsinin belgesi mecvut..

Yıl 2017 Eylül.. Eskiden kalma yaşlı kedilerin sayısı 319.. 2013-2017 yılları arasında ise buna 87 yaşlı/sakat kedi daha eklendi. TOPLAM: 406 kedi.. Ve sayı sürekli artıyor. Çünkü Mersin’deki yaralı tüm kediler Kampüs barınağına halen gitmekte. Başka gidecek yer yok..

Şimdi size soruyoruz. Lütfen tarafsız olunuz. Mersin üniversitesi içerisinde bulunan Kampüs Bakım Evi tasviye edilince oradaki 406+ yaşlı ve sakat kedi ne olacak? Belediye barınağı bu kadar kediyi kabul edemez. Kanunen yapamaz.. Bu yaşlı ve sakat kedileri alıp “doğaya” mı salacak? Mersin’de bu kadar yaşlı kediyi nereye bırakabilirler? Mersin büyükşehir belediyesi bu skandalın altından kalkabilecek mi? Daha Macit Özcan döneminde barınakta köpekler açlıktan birbirini yiyordu. (resmi haberler var. araştırın lütfen) O zamanki personel ve yöneticilerin birçoğu halen barınakta çalışıyor… O zamanki personel ve yöneticiler şuan farklı mı davranıyor sizce hayvanlara?

Ayrıca şunu da düşünerek fikirlerinizi paylaşınız lütfen. Kampüs bakım evi Mersin üniversitesinin hemen içinde. Şehir merkezine 5-10 dk mesafede. Gözne barınağı nerde peki? Aracı olmayan gidemez. Aracı olan şehir merkezinden 30 dk da Mezitli, Davultepe, Tece, Çeşmeli gibi yerlerden ise ancak 45-60 dk da ulaşır.. Mersin’de son zamanlarda moda oldu zaten. Otogarı dağın başına taşıdılar. Devlet hastanesini dağın başına taşıdılar. Sıra barınağa geldi. Kampüs barınağı kapanınca mesafeden kaynaklı yaşanacak sorunları ayrıca tek tek büyük bir zevkle hatırlatacağız sayın belediye yetkililerimize..