korikos-ile-kilikya-ozgurluge-palet-cirpti-7274848_x_o

Mersin’de, 3 yıl önce tedavi altına alınan ‘Korikos’ ile ‘Kilikya’ isimleri verilen 2 deniz kaplumbağası, sağlıklarına kavuşmalarının ardından uydu takip cihazı takılıp markalandıktan sonra törenle doğal yaşam alanına bırakıldı.

2012 yılında başlarına sert bir cisimle vurulduğu için baygın şekilde bulunan Silifke İlçesi’ndeki yeşil deniz kaplumbağası ‘Korikos’ ile Mezitli İlçesi’nde bulunan caretta caretta türlerinden İribaş deniz kaplumbağası ‘Kilikya’, İstanbul Sealife Akvaryum’da tamamlanan tedavilerinin ardından 3 yıl sonra Mersin’e getirildi. Nesilleri tükenmek üzere olduğu için koruma altında olan kaplumbağaların denize bırakılması ise törenle yapıldı.


kilikya-ve-korykos-yeniden-denizle-bulustu-7274872_x_o

Merkez Mezitli İlçesi Davultepe 100’üncü Yıl Tabiat Parkı’nda düzenlenen törene Vali Özdemir Çakacak, Mezitli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, Mezitli Belediye Başkanı CHP’li Neşet Tarhan, Orman ve Su İşeri Bakanlığı 7’nci Bölge Müdürü Etem Boz, Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük, Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene ve çevreciler katıldı.

Törende konuşan Vali Çakacak, dünyada bulunan kaplumbağa türlerinden 5 tanesinin Türkiye’de çeşitli sahillerde yaşam ve üreme alanı bulduğunu belirterek,”Bütüncül olarak düşündüğümüzde bu zenginliği bir kez daha görebiliyoruz” dedi.

Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene ise kaplumbağalara uydu takip cihazı taktıklarını belirterek, “Bizim taktığımız uydu lokasyon, derinlik ve sıcaklığı belirliyor. Denizel ortam içerisinde bize bilgileri belirli aralıklarla aktaracak ve biz kaplumbağamızın nerede olduğunu öğreneceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Çakacak tarafından markalanan ‘Korikos’ ile ‘Kilikya’, Akdeniz’in serin sularına doğru palet çırptı.