Köpeğe çarpıp kaçan araç sürücüsünü şikayet edelim

Olayı bize ihbar eden ve bizzat olaya şahit olan vatandaşımızdan aldığımız bilgilere göre olay 22 Şubat Çarşamba günü Mersin Üniversitesi caddesinde meydana geldi. O civarda yaşayan bir sokak köpeğine aracı ile çarpıp kaçan araç sürücüsü çevredeki duyarlı vatandaşlar tarafından başka bir araç ile takip edilerek az ileride durduruldu. Köpeğin bir patisi ve ağzından yaralandı. Hemen hayvan ambulansı çağırıldı ve tedavisi yapılmak üzere barınağa götürüldü.

LÜTFEN BU SAYFAYI PAYLAŞALIM VE TOPLU ŞİKAYETE KATILALIM.


NE KADAR ÇOK KİŞİ ŞİKAYET EDERSE İLGİLİ KURUMLARIN HAREKETE GEÇMESİ VE HIZLI İŞLEM YAPMASI KOLAYLAŞACAKTIR.

Şikayetin iletileceği kurum: Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi)
Adres: www.bimer.gov.tr

  • Önce ana sayfadaki form aracılığı ile kayıt oluyorsunuz. Sonra şikayet ekranına aşağıdaki şikayet metnini kopyalayıp yapıştırınız
  • Şikayet esnasında Dosya yükle kısmına bu sayfadaki fotoğrafı indirerek yükleyiniz
  • Şikayet sonrası sistemin size vereceği başvuru noyu saklayınız. Daha sonra başvuru numaranız ile şikayetinizi sorgulayabilirsiniz
  • Şikayet sonrası kişisel bilgileriniz başbakanlık tarafından gizli tutulur. Sadece mail adresinize şikayetin sonucu gönderilir

Şikayet metni:
==============================

Mersin Emniyet Müdürlüğüne;
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin Şube Müdürlüğüne;

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki Mersin Hayvan Severler Derneğine ait Mersin Hayvan Severler adlı sayfanın ortak şikayetine katılmaktayım.

22 Şubat Çarşamba günü saat 17:00 sularında Mersin ili Yenişehir ilçesi Üniversite Caddesi üzerinde ekte resimde görünen araç sürücüsü bir köpeğe çarpıp hemen olay yerinden kaçmıştır. Çevredeki duyarlı vatandaşlar tarafından başka bir araç ile takip edilerek az ileride durduruldu. Köpek bir patisinden, boğazından ve ağzından yaralandı. Hemen hayvan ambulansı çağırıldı ve tedavisi yapılmak üzere barınağa götürüldü.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda yer alan madde 14 / a)
-Hayvanlara işkence yapmak (3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası)
-Kasıtlı olarak kötü davranmak, psikolojik acı çektirmek, aç ve susuz bırakmak, sokağa terk etmek, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak (Cezası 3.000 Türk lirası)
(MADDE 21. – Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır)

Maddelerinin uygulanması ve araç sahibine gerekli cezaların verilmesini talep ediyorum.

Yapılan işleme ilişkin, hayati tehlike olması göz önünde bulundurularak yasal süre beklenmeden, tarafıma 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.