Basın Açıklaması

4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu 1931 yılında 4 Ekim´i Hayvanları Koruma Günü ilan etti. Her yıl Ekim ayının 4.günü “Hayvanları Koruma Günü” olarak kabul edilmiştir.


4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü bu yıl da buruk bir şekilde kutluyoruz. Yıllardır sokak hayvanlarının yaşadığı zorluklara dikkat çekebilmek için, bu yıl ki etkinliğimiz de de onların yaşam mücadelesine ortak olacağız ve siz hayvansever dostların desteği ile yılda bir gün de olsa onların mutlu olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

Canlılar dünyası ; insanlardan, bitkilerden, ve hayvanlardan oluşur.

Hayvanların rahat yaşamlarını, iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarına yönelik Hayvanları Koruma Kanunu gereğince yapılacak çalışmalarla var olan sorunlar el birliği ile çözüme kavuşabilir. Ayrıca bu kanunların geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve daha caydırıcı cezalar getirilmesi için el birliği ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Hayvanların da can taşıdığını insanlar gibi bir kısım haklara sahip olması gerektiği herkesin kabul edebileceği bir gerçektir. İnsanlar olarak hayvanlarla ilgilenmez, onları başıboş bırakırsak sonunda ortaya çıkacak zararlardan biz de etkileniriz. Hayvan haklarına saygılı ve duyarlı davranmak aynı zamanda çevre temizliği açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca bizim inancımız gereği hayvanlara duyarlı davranmak, onlara eziyet etmemek bir zorunluluktur.

Huzurlu ve sağlıklı bir yaşam hayvanlar için de temel bir haktır!

Kontrolsüz bir şekilde kedi, köpek, kanatlı ve tropik bölge hayvanlarının satışının rahatlıkla yapıldığı ülkemizde ve şehrimizde, bu satışlardan sadece ve sadece satış yapan kişi ya da kişilerin kazanç elde ettiği su götürmez bir gerçektir. Bu kişiler para hırslarına yenik düşüp hayvanlar üzerinden para kazanmaya devam etmelerinin en büyük sebebi ise bu kişilerden hayvan satın alan vatandaşlardır. Bunun önüne geçmek için ise derneğimiz sizlerin de bildiği üzere sürekli “Mersin satın almıyor sahipleniyor” sloganı ile yola çıkarak son 6 ayda yüzlerce kedi ve köpeği ücretsiz olarak sahiplendirmiştir. Ayrıca bu sahiplendirmeleri de tek tek takibini yapmaktayız. Siz değerli hayvan sever dostlardan ricamız lütfen bu sahiplendirme çalışmalarında bizlere destek olunuz. Sizlerin sayesinde bu sahiplendirmeler gerçekleşiyor.

Bu 4 Ekim’de de bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize sonsuz teşekkürlerimiz sunar, sadece bir gün değil yılın her günü hayvanlar için yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda yanımızda olmanızı temenni ederiz.

Saygılarımızla.

Mersin Hayvan Severler Derneği adına kurucu üye Nazım Hikmet Öztürk