kick-cat

Yaşadığınız binada ya da mahallede komşunuz veya tanımadığınız birisi sizi sahipsiz hayvanları besliyorsunuz diye tehdit ederse..

Beslediğiniz kedileri veya köpekleri “öldürmekle, zarar vermekle” tehdit ederse,


Şunları yapmanızı öneriyoruz;

1: Hemen 155’i arayın yardım talep edin ya da direk karakol’a gidin ve “Şahsıma tehdit ve hakaret var” diyerek şikayette bulunun. Gerisi zaten polisler halledecektir. Sizin şikayetçi olmanız yeterli.

2: Orman bakanlığını arayın (il müdürlüğü) durumu anlatın ve inceleme yapmaları için bir ekip göndermelerini talep edin. XX kişi hakkında “hayvanlara zarar vermekten” şikayetçi olun ve idari para cezası kesilmesini isteyiniz.

3: Son bir öneri de hemen sokaktaki bir kediyi/köpeği veterinere götürün kimlik çıkartın. Kimlik çıkartığınız an siz o hayvanın “yasal” sahibi oluyorsunuz. Yasal sahibi olduğunuz için de şahsınıza ya da hayvana yapılacak olan sözlü ve fiziksel saldırılarda direk karşı taraf suçlu konuma düşecektir.

Diğer öneriler:

  • -Mümkünse cep telefonunuz ile ses kaydı/video kaydı yapın. Bu kayıt size çok lazım olacaktır.
  • -XXX Kişiye ya da işletmeye “sizi sosyal medyada rezil ederim” deyin. Bir nebze de olsa korkacaklardır.
  • -Hiçbir şekilde karşı tarafa sert sözler, tehdit içeren cümleler kurmayınız. Soğuk kanlı olunuz. Haklı durumdayken haksız duruma düşmeyiniz. Genelde böyle durumlar karşı taraf sizi “korkutmaya” çalışacaktır. Sakın korkmayın ya da korktuğunuzu belli ettirmeyin.
  • -Mümkünse karşı taraf ile konuşurken tanık sıfatında yanınızda birkaç kişi bulundurun.

Apartman/Site yönetiminin almış olduğu “Yasak” içeren kararlar kesinlikle “Yasal” değildir ve geçerliliği yoktur.