Malum Mart ayından çıktık. Heryer yavru kedi dolu. Kediler artık “sokak hayvanı” statüsünden çıkıp, insanların rahatsız olduğu, evlere işyerlerine giren, çöpleri karıştıran, çocukları tırmalayan ve “hastalık bulaştıran” bir hayvan oldu. Bunun da en büyük sebebi tabiki belediyeler.. Çünkü belediyelerimiz (kanunen yapmak zorunda) köpeklere gösterdiği ilgiyi maalesef kedilere göstermiyor. Bu ayrı bir tartışma konusu tabi. Bunu başka bir zaman ele alabiliriz. Tabi ne kadar ele alırsak alalım bu sorun çözülemeyecek.

Ayrıca “Kediler Mart ayında çiftleşir ve doğurur” bilgisi tamamen yanlıştır. Artık küresel ısınma ve şehirlerin betonlaşmasından dolayı kediler maalesef yılın her ayı doğum yapmakta. Bunu da ekstra bir not olarak yazmak istedim.

Gelelim ülkemizde sorulan en çok sorulardan birisi olan “Sokakta annesi olmayan yavru kedi/kediler buldum ne yapmalıyım?


Elimden geldiğince detaylı ve kolay anlatmaya çalışacağım.

1: Öncelikle annesini arayınız. Annesinin gelmesini bekleyiniz.

Sokakta annesi olmayan yavru kedi buldum ne yapmalıyım

Anne kediler gün içerisinde ortalama 2 kez yavrularını bırakıp yemek aramaya giderler. Bu tahminen 8 saatte bir gerçekleşen bir olaydır. Eğer zaten duyarlı birileri tarafından yemek ve su ihtiyaçları gideriliyorsa anne uzaklaşmaz. Ama her anne kedi maalesef bu kadar şanslı değil. Bazen birkaç lokma yemek bulabilmek için yüzlerce metre uzağa gidiyorlar. Tabi bu yemek bulma saatleri anne kediler için tehlikeli dakikalar demek. Malum heryer beton heryer cadde.. Yemek bulma çabasında olan anne kediler yollardan ve caddelerden geçmek zorunda. Haliyle birçok anne kedi yavrularının yanına dönemiyor. Ya ölüyor ya yaralanıyor.. Bu yüzden eğer yalnız başına sürekli miyavlayan yavru kedi/kediler görürsenüz mümkün olduğunca etrafa iyi bakınız. Annenin yakınlarda olma ihtimalini değerlendiriniz. Eğer 15-30 dk boyunca anneyi bulamazsanız bu sefer annenin gelmesini beklemelisiniz. Yavru kedi/kedileri görebilecek bir mesafede oturup annenin gelmesini bekleyiniz. Bu ne kadar sürer bilemeyiz. Belki 30 dk içerisinde gelir belki 3 saat sonra. Ama muhakkak bekleyiniz. Çünkü artık o bebeklerin kaderi sizin ellerinizde. Vicdanen tüm sorumluluk sizde. Gününüzden birkaç saat boşa gidebilir ama sayenizde birkaç CAN kurtulur!

Birinci maddede yazdıklarıma rağmen anne kediye ulaşamıyorsanız diğer çözüm yollarına başvurun.2: Bebek kedileri güvence altına alma.

Sokakta annesi olmayan yavru kedi buldum ne yapmalıyım

Tecrübesi olanlar zaten ne yapacağını bilir. Hiç tecrübesi olmayanlar için yapılması gerekenleri hemen yazayım. Öncelikle bebek kedileri zarar vermeden alıp evinize götürün. Kapalı bir kutu, sepet v.b birşeyin içine polar battaniye tarzı birşey yerleştirin (iç sağ-sol-alt komple kapatacak şekilde) Ve bebek kedileri bunun içine yavaşça bırakın. (Fazla aydınlık olmamalı. Çok az ışık ve hava girecek yer bıraksanız yeterli olacaktır) Bebek kedilerin hayatta kalmaları için gerekli ilk şey sıcaklıktır. Muhakkak sıcak bir yerde kalmalılar. Yaz ve bahar aylarında sadece için polar battaniye kaplı kutu/leğen yeterli olacaktır. Ama kış aylarında muhakkak ekstra sıcak su şişesi koyunuz (şişeyi battaniyenin en altına koyun. Direk kedilere temas etmesin. Mazallah şişenin sıcaklığı yakar bebekleri..

Not: Kedileri eve götürüp uyumaları için hazırladığınız yere yerleştirmeden önce göz ve el teması ile vücutlarını kontrol edin. Diken, pire, çöp v.s var ise temizleyin.

3: Besleme ve çiş yaptırma.

Sokakta annesi olmayan yavru kedi buldum ne yapmalıyım

Bebek kedi bakımında en önemli şey besleme ve çişlerini yaptırmaktır. Besleme konusunda muhakkak önce veterinere gidip veterinerin size vereceği süt tozunu veterinerin tarifine göre hazırlayın. Ya da Bebelac Devam Sütü adlı ürünü marketten alıp kullanabilirsiniz. (Hazırladığınız su+süt tozu karışımı muhakkak ılık olmalı) Bebek kediyi sol elinize alıp sağ eliniz ile besleyin (bebek biberonu ile) Bunu her 2-3 saatte bir yapmak zorundasınız. Çünkü bebekler aynı insan bebeklerinde olduğu gibi sürekli uyurlar ve her uyandıklarında acıkırlar. Bu da 2-3 saatte bir gerçekleşir.Her besleme sonunda ise çişlerini yaptırmalısınız. Bebek kediler çiş yapmayı bilmezler. Haliyle idrar torbaları dolup şişer. Sol elinize bebeği alın sırtı elinize gelecek şekilde. Sağ elinize ise ılık suya batırılmış bir pamuk alınız. Pamuğu kedinin idrarını yapacağı yere sürtmeye başlayınız (yukarı aşağıya) Pamuğun ıslaklığı sayesinde bebek sizi annesi zannedecektir ve işemeye başlayacaktır. Merak etmeyin öyle çok işemezler.

Bu iki işlemi kesinlikle aynı zamanda yapmalısınız. Çişini yapmayan kediler maalesef ölümcül bir hale girerler. Ve besleme saatlerini hızlıca yapmalısınız. Vücut sıcaklıkları düşmeden tekrar kutularına koyunuz.

4: Çaresiz kalırsanız profesyonel destek arayın.

Sokakta annesi olmayan yavru kedi buldum ne yapmalıyım

Eğer hiçbirşey yapamıyorsanız öncelikle sosyal medyadan bulunduğunuz şehirde faaliyet gösteren hayvan sever derneklerine ulaşıp durumunuzu bildirin. Sosyal medyada (özellikle Facebook’ta) hayvan sever sayfa/gruplarda durumunuzu anlatan bir paylaşım yapıp yardım isteyin. Ama unutmayın ki herkesin zaten aynı sorunu var. Nasıl olsa birileri yardım eder diye düşünmeyin. Mümkün olduğunca siz bebeklerin bakımını yapın. Eğer çok zor durumda kalırsanız destek isteyin.

Lütfen bu tür durumlarda bebek kedileri barınaklara göndermeyiniz. Çünkü barınaklar hijyenik ve düzenli yerler değiller. Özellikle Mart ayı sonrasınra yüzlerce bebek kedi geliyor barınaklara ve büyük bir çoğunluğu maalesef ölüyor.. Yaşama şansı olan bir canlıyı ölüme göndermeyin!

Elimden geldiğince anlaşılabilir bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Sevgi ile kalın!

Nazım Hikmet Öztürk
Mersin Hayvan Severler Derneği kurucu başkanı.
www.mersinhayvanseverler.com
www.facebook.com/HayvanSeverlerMersin
wwww.instagram.com/mersinhayvanseverler