Enfeksiyonlu gözlerde göz kapağıyla kornea arasında iltihap birikir. Bu iltihap korneada deliğe neden olur, bu sebeple yavru kedilerde göz enfeksiyonu körlükle sonuçlanabilir.

Olası sebep:


Yavru ve genç kedilerde gözler ve burunda akıntı, hapşırma, üst solunum yolu enfeksiyonu yaygın bir sorundur. Bu sorunlara kedi herpes virüsü neden olabilir. FVH için belirli bir tedavi olmamakla birlikte semptomik olarak tedavi edilebilir, yani antibiyotikli krem ve damlalarla akıntılı gözler tedavi edilebilir.

  1. Enfeksiyonlu gözler borik asit (%3) solüsyonu ile temizlenmelidir. Solüsyonu herhangibir eczaneden birkaç liraya temin edebilirsiniz (Solüsyonun eczacı tarafından hazırlanması biraz sürebilir) Eğer solüsyon temin etme şansınız yoksa kaynatılmış, ılınmış su da kullanabilirsiniz. Ancak borik asit temin edilemeyen durumlarda kullanılmalıdır.
  2. Temiz gazlı bez ya da pamuğun üzerine birkaç damla borik asit solüsyonundan damlatın. Yavru kediyi kaçamayacak şekilde tutun ve gözlerini yavaşça içten dışa doğru temizleyin (Gerekiyorsa kediyi büyük bir havluyla tutabilirsiniz)
  3. Bazen iltihap kuru ve göz kapakları birbirine yapışır. Gözleri solüsyon veya su ile temizleyin ve açılmaları için bir süre bekleyin. Gözlerde iltihap kalmadığından ve göz kapaklarının yeniden birbirine yapışmayacak şekilde temizlendiğinden emin olun.
  4. Aynı işlemi birkaç saatte bir veya gözlerin yeniden kapandığını gördüğünüz an tekrarlayın.
  5. Bu işlemi 1 hafta boyunca günde 2 kereden az olmamak şartıyla uygulayın.

Bu temizleme işlemi yanında antibiyotikli bir göz pomadı kullanılması gerekmektedir. Eczacınızdan ya da bir veteriner hekime danışarak ilaç ismi tavsiyesi alabilirsiniz. Her işlem öncesi ve sonrası ellerinizi iyice yıkayın lütfen.

TEBRİKLER!!
Bir kediyi kör olmaktan kurtardınız..

mersin hayvan severlerGoogle'dan gelen aramalar:

kedilerin gözlerinin iltihaplanması (33)kedi gözü iltihaplanması (27)kedilerde göz iltihabı (25)kedilerde göz hastalıkları (22)kedilerde göz kapanması (21)yavru kedi göz iltihabı (21)kedilerde göz enfeksiyonu (20)kedimin gözü kapandı (18)kedilerin gozleri neden kor olur (18)kedi gözü iltihabı nasıl tedavi edilir (15)

mersin hayvan severler