Kediler ve Köpekler Neden Kısırlaştırılmalı

Kediler ve Köpekler Neden Kısırlaştırılmalı?

Maalesef ülkemizde Kediler ve köpekler için halen “kısırlaştırılmalı mı yoksa kısırlaştırılmamalı mı” tartışmaları devam ediyor. Halbuki biraz mantıklı düşünse herkes ortak bir karar alınabilir. Öncelikle sokakta yaşayan hayvanları baz alırsak, biz gönüllüler ve belediyeler sokak hayvanlarını sadece “bebeklerine araba çarpmasın, ölmesinler, çoğalmasınlar” diye kısırlaştırmıyoruz. Bir kedi ya da köpek kısırlaştırılınca ömrü uzar.. Kısırlaştırma sonrası genital hastalıklardan, testis, meme, rahim kanserinden korunmuş olurlar. Ayrıca bildiğiniz üzere kızgınlık (kızan) döneminde hayvanlar çok agresifleşiyorlar. Evden kaçıyorlar, yollarda deli gibi koşturuyorlar ve sonunda maalesef bir araba gelip çarpıyor ve ölüyorlar..

Şimdi yukarıdaki yazdıklarımı eğer sakin bir kafa ile okuyup anladıysanız ne ala size!!


Birde şu açıdan düşünelim. (Sahipli ev hayvanları için)

Örneğin sizin bir köpeğiniz var. Ve siz “ayy bir kez olsun anneliği yaşasın tatsın” diyorsunuz. (Hiçbir hayvan “ayy ben anne olmak istiyorum” demez. içgüdüseldir ve sadece kızan dönemi çiftleşmek isterler) Ve tahminen 6 tane bebeği oldu köpeğinizin. 6 tanesine ömür boyu bakabilir misiniz? Hayır.. Hadi diyelim 1 tanesini kendinize ayırdınız 5 tanesini sahiplendirdiniz. 5 tanesi ni ömür boyu takip edebilecek misiniz ? Hayır.. Hadi biraz biraz takip ettiniz diyelim. Bu 5 tane köpek büyüyünce kısırlaştırılmazlar ise onlar da doğuracak.. Böyle böyle bir hatanız yüzünden yüz binlerce köpeğin doğumuna neden olacaksınız.. Doğada olsa tamam.. Ama artık her yer beton her yer şehir..

Ve tüm bunları matematiksel olarak hesaplar isek aslında şuan sokakta yaşamaya mahkum olan, arabaların altında kalıp ölen, soğukta hasta olan, aç kalı ölen bütün kedi ve köpeklerin sorumlusu bizleriz.. Sokaktaki kediler ve köpekler başka bir ülkeden gelmedi.. Bizim yüzümüzden insan oğlunun mavhettiği bir dünyada yaşıyorlar.. Tabi buna yaşamak denilirse..

Lütfen ama lütfen kedileri / köpekleri kısırlaştırın. Onların iyiliğini düşünüyorsanız!

Nazım Hikmet Öztürk
Mersin Hayvan Severler Derneği Kurucu Başkanı