Evinde kedi ya da köpek besleyen herkesin ortak sorunu ve düşmanı olan pireleri doğal yollar ile yok edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi piyasada birçok pire ilacı ve pire tasması satılmaktadır. Ama bunlar kimyasal maddelerden elde ediliyor. Can dostlarımızın sağlığını düşünmemiz gerekiyor. Bu yüzden sizlere iki tane pire ilacı ve bir tane pire tasması tarifi vereceğiz. Denemenizi öneririz..

Limon

limon

Bir su bardağı su kaynatın.  İçerisinde dilimlenmiş 3-4 dilim limon koyun. Bardağın ağzını düz bir şey ile kapatın. (Bunu kavanozda da yapabilirsiniz. En azından kapağı kapatma görevi görür.) Ortalama 18 saat beklettikten sonra Limon suyumuz Tonik  hale gelecektir. Bu sıvıyı bir bez, sünger ya da pasta fırçası ile kedinizin, köpeğinizin vücuduna sürünüz. Ya da direk bardaktan az az avcunuza dökün ve hafifçe masaj yaparak sürün. Burada dikkat etmeniz gereken şey sıvıyı tüylere değil de iyice deriye yedirmeniz gerekiyor.


Asla kurulamayın. Kendi kendine kurumasını bekleyin. Haliyle yalamak isteyeceklerdir. Köpekler için sürdükten hemen sonra dışarıya gezmeye götürebilirsiniz. Fazla rüzgarlı havada gezdirmeyin ama. Maksat yalamayı unutsun. Bu sıvıyı isterseniz bir fısfıs şişesinin içerisine de koyup haftada bir kez rahat bir şekilde kedinizin köpeğinizin vücuduna sıkabilirsiniz.

Dipnot: Bir web sitesinde okuduğumuz bir yazıya göre limon kabuğunda bulunan D-Limonene adlı madde kedilerde istem dışı kasılmalara ya da halsizliğe neden olabiliyormuş. Şuana kadar biz şahit olmadık ama siz şahit olursanız çok ciddi birşey değildir. Zaten piyasada satılan pire ilaçlarının içerisinde de bol miktarda bu D-Limonene adlı madde var …

Misvak Yağı

misvak

Misvak bitkisini bir çoğumuz bilir. Hani dişe sürerler ve dişi beyazlatır. Bunun yağı satılıyor aktarlarda. Misvak Yağı derseniz hemen verirler. 3-5 lira bir fiyatı var. Bunu da aynı şekilde kaynamış suda 18 saat bekletin ve aynı şekilde kedinize köpeğinize uygulayın. Misvak yağını ölçü olarak 1/3 kullanın. Yani örneğin bir bardak sıcak suya bardağın 3’te 1’i kadar misvak yağı kullanın.

PİRE TASMASI

pire-tasmasi

Ayrıca  bu hazırlamış olduğumuz Limon ve Misvak sıvıları ile birde Pire Tasması yapabilirsiniz.

Kedinizin köpeğinizin boyun genişliğine göre ince bir halat ya da birkaç tane kalın ipi birbirine dolayarak bir tasma yapınız. Bu tasmayı hazırlamış olduğunuz sıvıya batırınız. Ve ıslak bir şekilde boynuna bağlayınız.


Ve sonuç..

%100 doğal pire ilacı ve tasması yapmış oldunuz :)

Unutmayınız ki ne kadar kaliteli ve pahalı olursa olsun piyasada satılan pire ilaçları ve tasmaları kimyasal maddelerden hazırlanıyor. Bu kimyasal maddelerin can dostlarımıza verdiği ve vereceği zararlardan bahsetmemize gerek yok sanırım :)

Saygılar..
Nazım Hikmet Öztürk

mersin hayvan severlerGoogle'dan gelen aramalar:

pirenin doğal düşmanı (89)doğal pire ilacı (69)doğal pire kovucu (14)pire ilaci (10)

mersin hayvan severler