cat tama

Tama isimli bir kedi, 2007 yılında Japonya Kinokawa’daki Kishi Tren İstasyonu’nun istasyon şefliğine getirilmiş. Kedi maması karşılığında çalışan kedinin görevi ise müşteri memnuniyetini sağlamak.

cat tama


Tama’nın göreve getirilmesinden sonra istasyonun ziyaretçi sayısında ve buna paralel olarak da gelirinde gözle görülür bir artış olmuş. Bu başarısının sonucunda da Tama, 2008 yılında ödül olarak istasyon şefliğinden yöneticilik rütbesine terfi etmiş. Wakayama Electric Railroad şirketi 2009 yılında bir trenini Tama’nın çizgi karakteriyle süslemiş ve içini de bu konsepte uygun dekore etmiş. Tama, La Voie du Chat ve Katzenlektionen isimli iki belgesel yapıma ve internette de haberlere konu olmuş.

station-master-tama-2

Tama gelmeden önce zararında çalışan tren hattı, zorunlu olarak insanları işten çıkartmış. İstasyonlara çevre mahallelerden gönüllüler temel görevlerin yapılması için seçilmiş. Kishi istasyonu için ise yakınlarda bulunan marketin sahbi Toshiko Koyama seçilmiş. Koyama, Tama ve diğer sokak kedilerini istasyonda beslemeye başlamış ve bunun sonucunda Ocak 2007’de demiryolu şirketininin yetkilileri Tama’yı resmi olarak istasyon şefi yapmaya karar vermiş.

super_stationmaster_tama_20090104

Pek çok şey otomatik olduğu için bu görev aslında temsili ve trenlerin çalışmasını etkilemiyor. Ancak Tama’yı görmek için gelen turistler bölgenin canlanmasına büyük katkı sağlamış.

sdc11180

Kediler Japonya’da talih getiren hayvanlar olarak görünüyor…