Mübarek Ramazan bayramında mersinhayvanseverler.com ailesi olarak Mersin Hayvan Barınağına gittik. Aslında bayramın 2. günü gittik ama bizi içeri almadılar.. Neymiş efendim eskiden kurallara uyulmuyormuş artık kurallara uyulacakmış. Öğleden sonra 3’ten sonra ziyaretçi almayacaklarmış. Bizde tatsızlık çıkmasın diye barınaktan ayrıldık. Bayramın 4. günü tekrar gittik. Bu sefer de “ilaçlama” yaptık bahanesi ile içeri almadılar ama biraz ısrar edince almak zorunda kaldılar. Tabii biz hiçbir ilaç izi filan görmedik..

Gidenler bilir barınağa girince hemen sağda karantina bölümü var. Sıra sıra 10-15 tane tek veya birkaç köpeğin bekletildiği bölüm. Bu bölümde genellikle bulaşıcı hastalığı olan, sokaktan yeni gelenler ve ameliyattan yeni çıkmış köpekler var. Neyse karantina bölümüne baktık gayet temiz (eskiye göre) Ama hiçbir padok’ta mama yoktu.. Hemen yanımızda getirdiğimiz 10 kiloluk bir paketlerden birini açtık ve karantina bölümüne dağıttık.

Karantina bölümündeki inceleme ve mama dağıtım işi bittikten sonra ana bölümdeki padokların olduğu kısıma girdik. Girmez olaydık…. Abartısız söylüyoruz en az 5-7 günlük kaka vardı heryerde. İnanılmaz derecede bir koku…  Baygınlık geçiren arkadaşlarımız oldu. Koku o kadar kötüydü ki fotoğraf bile çekemedik.. Heryer pislik içinde.. Belli ki pisliği görmemiz için bayramın 2.günü bizi içeriye almadılar..


Maaş alıpta görevlerini yapmayan personele içimizden bedduamızı ettikten sonra mama dağıtmaya başladık ama gördüğümüz manzara bizi şok etti. Köpekler mamalara sanki 10 gündür aç gibi saldırdılar. Birbirlerini yiyeceklerdi nerdeyse. Kavga etmeye başladılar. Ve anladık ki köpekler aç…

Barınakta bulunan her 10 köpekten en az 8 tanesinin gözü akıyor. Hepsi hasta olmuş pislikten..  Birçoğu ölmek üzere, zayıf… Bazı yavrular padoklarında dışında ölmeyi bekliyordu. Ve biz bunları gördükçte sinir krizleri geçirdik..

Biz gelince zaten personel bir şaşırdı elleri ayaklarına dolandı. Hemen sağa sola dağılmaya başladılar ve “çalışıyormuş” gibi davrandılar. İnanırmısınız gözlerimizle gördük bir oda dolusu mama vardı ama dağıtılmıyordu.. Biz gelince hemen odayı açtılar ve “bakın mamamız çok hergün dağıtıyoruz” dediler. Birkaç paket çıkarıp göstermelik dağıttılar.

Gidip bizzat görmenizi isterdik…

Böyle rezil bir durum olamaz.. Lanet olsun böyle yönetime de yönetenlere de…

Lafı uzatmadan size birkaç resim gösterelim. Belki bizi az çok anlarsınız..